Dzieci widzą, dzieci powtarzają!

Wychowanie dziecka — to jest najtrudniejsza, odpowiedzialna i, wraz z tym, popularna praca w życiu każdego człowieka. Każdy rodzic chce dziecku tylko dobra, chce, aby jego syn lub córka rosły zdrowe, mądre, dobre, sprawiedliwe, aby wiedzieli, kiedy dorosną, uchronić się od niebezpieczeństwa naszego świata. Jednak wiele matek i nie zauważają, jak własnych zachowaniem inwestują w świadomości dzieci nie te zasady życiowe i instalacji, które chcielibyśmy im zaszczepić. Podane poniżej przykłady, być może zmuszą każdego spojrzeć na proces wychowania dzieci z drugiej strony.
1. Picie alkoholu i palenie

Jeśli przynajmniej jedno z rodziców pije (nawet umiarkowanie) lub pali, można śmiało powiedzieć, że żadne słowa i groźby typu: “Tylko spróbuj zapalić!”, “Nie waż się pić, dopóki nie urósł!” itp. nie pomogą. Rodzice to pierwsze autorytety w życiu dziecka: najlepsze, najpiękniejsze, najbardziej “fajne”, najbardziej odpowiednie. Dzieci chcą być takie same, jak ich niezrównane (często jest to słowo trzeba pisać w cudzysłowie, niestety) taty i mamy. Szczególnie niebezpieczna instalacja: “nie wolno Ci pić, dopóki ty mały!”. Picie alkoholu raz staje się w świadomości dziecka miarą dorosłości: “Jeśli piję — jestem dorosły, im wcześniej zacznę, tym wcześniej starszy!”. To samo można powiedzieć i o paleniu. W tym przypadku tylko swoim przykładem rodzice mogą wmówić dziecku, że żyć, cieszyć się i zrelaksować się można bez używania papierosów i alkoholu. Najlepsza wymiana — aktywny styl życia, gry, czytanie bajek itp.
2. Zasady zachowania się na ulicy

Ulica to miejsce, z którym dziecko bardzo szybko zderzy się jeden na jeden. I tutaj od rodziców i ich własnego przykładu zależy jak on będzie w stanie zabezpieczyć się przed czyhającymi na każdym kroku niebezpieczeństw. Co najważniejsze, do czego powinni nauczyć rodzice swoich dzieci — to zasady przechodzenia przez jezdnię. Bardzo często można obserwować obraz, gdy mama lub tata z dzieckiem przejść przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, lub, nie czekając zielonego sygnału, zaczynają przejść przez ulicę, lub idą na zebrze jako taki, nie patrząc na boki. To wszystko odkłada się w świadomości dziecka. I kiedy on będzie przejść przez ulicę w pojedynkę, to będzie przestrzegać tych zasad, które mu dać jego rodzice. A biorąc pod uwagę, że szybkość ruchu i reakcji u dzieci jest znacznie niższa, niż u dorosłych, nietrudno się domyślić, jakie katastrofalne skutki może to spowodować.

To samo dotyczy wszelkiego rodzaju ogrodzeń, taśm sygnałowych, izolacyjnych niebezpieczne obszary ulicy. Nawet jeśli dorosły człowiek idzie jeden, on musi zrozumieć, że za nim w tej chwili mogą obserwować czyjeś dzieci, które prawdopodobnie pójdą w jego ślady.

I, oczywiście, rodzice powinni nauczyć swoje dzieci unikać kontaktu z nieznajomymi, nie poddawać się na ich prowokacje, jak pomóc uratować szczeniaka, pokazać na telefonie, jak tam jechać-to i tam to po prostu podejść za cukierkami.
3. Relacje z innymi ludźmi

Nie należy wymagać od dziecka, aby on was nie dowodził, jeśli stale dać mu wskazówki w rozkazującym tonem. Nie należy wymagać od niego szacunku, jeśli brak szacunku komunikować się z rodzicami swoimi lub żony/męża. Nie należy wymagać od dziecka, aby nie kłamał, jeśli sami często oszukują. Nie można wymagać od innych tego, czego sami nie są w stanie wykonać. Dzieci są jak gąbka, chłoną wszystko, świadomie i nieświadomie, wszystkie swoje nawyki, swoje zdanie, swój sposób zachowania i myślenia będzie kopiowane bez rozróżnienia na dobre i złe. Dlatego jest bardzo dobry angielskie powiedzenie: “Nie wychować dziecka, rozwijaj się, ron nadal będzie podobny do ciebie”.

Polecamy również Polski sklep z przewijaki oraz ten sam sklep dla klientów ze Słowacji – detska izba nábytok oraz z Czech – postele z masivu